Home > O szkole > Historia

Historia

Zapraszamy Państwa do prześledzenia ponad 10-letniej historii naszej szkoły. Dowiecie się jak ewoluowała idea i jak się rozwijaliśmy. Zdjęcia, które zaprezentujemy, budzą w nas mnóstwo wzruszeń i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że również dla Państwa staną się miłą rozrywką.

OTWARCIE 2003-2004:

W maju 2003 roku narodziła się idea stworzenia szkoły języka angielskiego wyłącznie dla dzieci, gdzie stałyby one na pierwszym miejscu i uczyły się w najlepszych dla siebie warunkach – przez zabawę, w pięknym, przyjaznym otoczeniu i małych grupach. Założyciele – Monika i Piotr Pruszyńscy, tworzyli to miejsce przede wszystkim z myślą o własnych dzieciach, ponieważ będąc filologami wierzyli, że język obcy jest niezbędnym na przyszłość wyposażeniem każdego młodego człowieka. Uważali, że w wieku 14-15 lat język powinien już być opanowany w stopniu, który umożliwiałby chociażby dalszą edukację za granicą, a nie dopiero wtedy być szkolony. Uważali, że w obecnej dobie, młodzież jest obciążona zarówno nauką jak i zajęciami dodatkowymi w takim stopniu, że włączanie im dopiero na tym etapie intensywnej nauki języka jest dodatkowym obciążeniem. Tym bardziej, że małe dzieci uczą się o wiele szybciej… Łatwiej im również przyswoić intonację i akcent…

Stąd we wrześniu 2003 roku otworzyliśmy pierwszą placówkę Junior English School.
Nasza pierwsza siedziba mieściła się w domku jednorodzinnym z ogrodem, przy ul. Locci na Sadybie w Warszawie. Mieliśmy mnóstwo energii, dobrych chęci, świetną kadrę i unikalną kameralną atmosferę. Udało nam się również przekonać wydawnictwo Longman – potentata na rynku wydawniczym z zakresu podręczników do nauczania angielskiego, żeby objął nas swoim patronatem metodycznym.
Nie mniej początki były trudne. We wrześniu zapisaliśmy  25 dzieci, w styczniu było już ich 32 i 46 na koniec roku.

Zatrudnialiśmy 3 lektorów, a grupy nie tylko miały nazwy, ale dzieci nosiły imienne identyfikatory ze znakiem swojej grupy.
Prowadziliśmy również zajęcia z tańca po angielsku oraz zabawy urodzinowe.
Chcielibyśmy podziękować baaardzo wszystkim rodzicom, którzy zaufali nam w tym pierwszym roku naszej działalności i powierzyli nam swoje dzieci oraz dzieciom, które swoim entuzjazmem,  uśmiechem i poszerzaniem wiedzy pokazywały zarówno nam jak i swoim rodzicom, że to co robimy ma sens.
Może trudno w to uwierzyć, ale garść naszych pierwszych uczniów nadal się z nami uczy. Oczywiście już na poziomie certyfikatów C1, ale wciąż są z nami…

ROK SZKOLNY 2004-2005

W tym roku uczyliśmy już 77 uczniów. Teoretycznie dopuszczaliśmy grupy do 7 osób, ale dążąc do jak najlepszych wyników w nauce nie pozwalaliśmy na liczniejsze grupy niż 6 dzieci.

Nasze zabawy urodzinowe cieszyły się dużym powodzeniem,  ponieważ w ich trakcie dzieci przygotowywały inscenizację jakiejś bajki. Cudowny był również tort tiramisu (oczywiście bezalkoholowy), który ZAWSZE znikał cały w brzuszkach dzieci, choć do małych nie należał

Oczywiście już wtedy  odbywały się tradycyjne teraz zajęcia Halloween, warsztaty Christmas czy bal karnawałowy. Organizowaliśmy również uroczyste zakończenie roku szkolnego. W ogrodzie, dzieci odbierały przy burzy oklasków swoje dyplomy….
W tym roku rozpoczęliśmy również współpracę z pierwszym z prywatnych przedszkoli – Leśnymi Ludkami na Bielanach.

ROK SZKOLNY 2005-2006

To był rok, w którym zmniejszyliśmy liczbę dzieci w grupie do 6-rga już oficjalnie. Zatrudnialiśmy wtedy zaledwie 4 lektorów, ale szkoła na Locci pracowała już w pełni. Zajęte były wszystkie sale, a nasz nowo postawiony plac zabaw w ogródku cieszył się ogromną popularnością.

Dużą część naszej działalności stanowiły wtedy zajęcia z „dostawą do domu”, których obecnie już nie prowadzimy.
Z ogromną przyjemnością zajęcia na pełny etat prowadziła założycielka szkoły – Monika Pruszyńska, a niektórzy z jej uczniów nadal są z nami, tyle , że na poziomie Advanced. Dumni z nich jesteśmy ogromnie!!!!

ROK SZKOLNY 2006-2007

Po raz kolejny zdecydowaliśmy o zmniejszeniu liczebności grup. Tym razem do dobrze wszystkim znanej „piątki”. Być może ta decyzja zaowocowała obfitymi zapisami i grono nauczycielskie zwiększyło nam się do 6 osób.
Był to rok kiedy uruchomiliśmy pierwsze wyjazdy wakacyjne. Oczywiście do Siedzowa 🙂
Były absolutnie wyjątkowe! Nie tylko z uwagi na formułę total immersion i małe, kameralne grupy, z których zdążyliśmy już zasłynąć, ale także z uwagi na wspaniałych gospodarzy Siedzowa, którzy podzielili się z naszymi uczniami zarówno swoim magicznym domem, jak i anglistycznym doświadczeniem. Było tak domowo, że wyjeżdżały  z nami już 6-latki…
Na ten pierwszy wyjazd pojechały z nami również dzieci spoza szkoły, których rodzice, zadowoleni z efektów, zaproponowali nam na wynajem lokal po drugiej stronie Wisły, żebyśmy otworzyli szkołę blisko miejsca ich zamieszkania. Ale to już należy do historii kolejnych lat 🙂  A z tego miejsca pozdrawiamy Siedzów  gorąco!

ROK SZKOLNY 2007-2008

Nasza działalność powiększyła się o współpracę z kolejnym przedszkolem „Aniołkowo” oraz czasową współpracą ze szkołami językowymi, które chciały u siebie prowadzić angielski dla dzieci na najwyższym poziomie. Zatrudnialiśmy już 8 lektorów i otwierzyliśmy kolejną placówkę Junior English School na Wawrze, a to dzięki rodzicom z tamtych okolic, którzy zadowoleni z wyjazdów do Siedzowa, zapragnęli mieć naszą placówkę blisko miejsca zamieszkania i namówili nas do tego kroku.
Na początku, szkoła na Wawrze składała się tylko z jednej sali lekcyjnej, świetlicy i kącika kuchennego, dzięki któremu kwitło życie towarzyskie. Mamy naszych uczniów parzyły tam sobie kawę i herbatę i wymieniały się adresami fajnych miejsc dla dzieci… Było bardzo kameralnie i domowo…
Zakończenie roku w tym roku szkolnym było wyjątkowo huczne z uwagi na 5 rocznicę otworzenia szkoły. Był wielki jubileuszowy tort i dziecięcy szampan dla naszych uczniów. Wspaniale się bawiliśmy!

ROK SZKOLNY 2008 – 2009

To był bardzo brzemienny dla nas rok. Otworzyła się nasza pierwsza placówka licencyjna i to całkiem daleko, bo w przepięknym Ełku, przy ul. Korczaka 12…
A oto co piszą sami założyciele ełckich szkół – Jolanta i Tomasz Walczuk…
….Pomysł na szkołę kiełkował długi czas. Wiedzieliśmy, że chcemy mieć szkołę uczącą dzieci. Zaczęliśmy przeczesywanie internetu w poszukiwaniu szkoły najbardziej odpowiadającej naszym oczekiwaniom. Jola natrafiła na Junior English School, wysłała maila, potem kilka rozmów telefonicznych i…. spotkaliśmy się osobiście z Moniką i Piotrem.

Po spotkaniu sprawy szkoły zaczęły przyśpieszać. Po dokonaniu wielkiej rewolucji i przebudowie naszego domu udało się nam stworzyć szkołę, o której marzyliśmy. Czekaliśmy niecierpliwie na to co przyniesie wrzesień i jak wypadną pierwsze zapisy.

Początek naszej przygody to 65 uczniów, 4 lektorki i dwie sale lekcyjne. Nasze pracownie jeszcze nie posiadały tablic multimedialnych. Pierwszym wspólnym dużym wydarzeniem było oczywiście Halloween  – mimo niedużej powierzchni bawiliśmy się świetnie.  Chcieliśmy z naszymi Uczniami nie tylko się uczyć, ale również bawić. Stąd w pierwszym roku szkolnym zorganizowaliśmy warsztaty świąteczne i najważniejsze – Urodziny Puchatka. Był tort, były świeczki i oczywiście Puchatek 😉 Zakończenie roku szkolnego odbyło się  na świeżym powietrzu – w ogródku przy Szkole. Wydawało się, że miejsca będzie pod dostatkiem. Ale kiedy przyszli wszyscy nasi Uczniowie wraz z rodzicami zobaczyliśmy tak naprawdę jak duża jest nasza Szkoła. Podsumowując pierwszy rok działalności w Ełku uznaliśmy, że wielki nakład pracy jaki włożyliśmy w stworzenie Szkoły przyniósł rezultaty – zadowolonych Uczniów.

ROK SZKOLNY 2009-2010

Działo się w tym roku…. Otworzyliśmy szkołę-siostrę TEEN ENGLISH SCHOOL, ponieważ duża część naszych uczniów już „wyrosła” z Juniora, a nadal chciała się z nami uczyć! Dzięki pomocy operatywnych mam ze szkoły integracyjnej udało nam się wydzierżawić skrawek przyziemia w tejże szkole i zaadoptować go w pełni na nasze, bardziej już nastoletnie potrzeby
Baaardzo dziękujemy za tę inicjatywę!!!
Był to również rok, w którym nawiązaliśmy współpracę z rekordową liczbą przedszkoli, bo aż z 6-cioma. W jednym z nich, Baby City, wspólnie wprowadziliśmy unikalny program dwujęzyczności, który z powodzeniem działa do dziś.
Oczywiście rozwijaliśmy również działalność egzaminacyjną. Egzaminy PTE Young Learners zdawało średnio  50 uczniów w sesji, a wyniki było oszałamiające: 95% ocen A, a pozostałe 5% – B. Bardzo byliśmy dumni z naszych uczniów!

A tymczasem w Ełku…

Rok szkolny 2009 – 2010 dla szkoły w Ełku to przede wszystkim więcej pracy i więcej wyzwań. Liczba uczniów w porównaniu do pierwszego roku szkolnego wzrosła, powiększyła się kadra lektorska, a w szkole uruchomiliśmy trzecią salę lekcyjną.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym było w tej sytuacji zorganizowanie Halloween w budynku szkoły. Ale zabawa udała się jak zwykle 😉 było bardzo dużo śmiechy, pudełko  obrzydliwości, zabawy i… słodycze 😉
Małe grupy, w których wszyscy uczniowie są w tym samym wieku – cecha charakterystyczna naszej szkoły – sprawdzały się wyśmienicie. Widzieliśmy postępy naszych uczniów w nauce. Z racji tego, że jesteśmy szkołą dla dzieci i nastolatków uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Mieliśmy również malowanie twarzy, gdzie wszyscy nasi Uczniowie przeistoczyli się na jeden dzień w małe uśmiechnięte zwierzątka. Starsi uczniowie z kolei poznawali dzięki tym „kolorowym lekcjom” stolice i flagi innych państw.
Koniec roku nadszedł niespodziewania szybko. Tempo pracy szkoły w porównaniu do pierwszego roku zwiększyło się bardzo wyraźnie. Zakończenie roku szkolnego odbyło się na terenie szkoły – po raz drugi i ostatni. Zrobiliśmy się zbyt duzi jak na warunki lokalowe w naszej szkole 😉

ROK SZKOLNY 2010-2011

I znowu rok pełen zmian! Opuściliśmy naszą dotychczasową główną siedzibę przy
ul. Locci i przenieśliśmy się do zdecydowanie większej przy ul. Burgaskiej, która służy nam do dziś. Z 5 sal lekcyjnych nagle zrobiło się 9! Zainwestowaliśmy również w multimedia i z tym rokiem wszystkie nasze sale w szkołach warszawskich zostały  wyposażone w ogromne, 70-calowe tablice multimedialne, komputery, projektory i wi-fi. Dla naszych uczniów, oprócz frajdy, wiązało się to również z unikalnym sposobem pracy z podręcznikiem, ponieważ większość kursów językowych opracowanych przez naszego patrona metodycznego, czyli Pearsona, przygotowanych było na tablice multimedialne. Skończyła się era odsłuchiwania materiałów audio z płyt CD, czy nawet z mp3. Teraz wystarczyło „kliknąć” odpowiednią ikonę w tzw. Active Teach i już… Rozwiązywanie ćwiczeń z podręcznika nie oznaczało już książki, ołówka i siedzenia w ławce. Od tego momentu wszystko działo się na tablicy multimedialnej….

ROK SZKOLNY 2010-2011 W EŁKU

Rok szkolny 2010 – 2011 w Ełku można podzielić na dwa etapy: I semestr, który przebiegał (dość :)) normalnie – a zatem Halloween, warsztaty z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Z kolei II semestr to czas realizacji naszego wielkiego marzenia – otworzenia drugiej szkoły w Ełku.
Po wielu poszukiwaniach udało się nam znaleźć lokal spełniający nasze oczekiwania co do wielkości. Chcieliśmy otworzyć szkołą zaprojektowaną od początku do końca w oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia. Od lutego do końca czerwca prowadziliśmy prace remontowe, by surowe i puste pomieszczenie w bloku przy ul. Jana Pawła II 24 zamienić w Szkołę.
Nie oznacza to oczywiście, że na boczny tor zeszła nauka w szkole przy ul. Korczaka. Nic z tych rzeczy 🙂
Nasi uczniowie w II semestrze uczestniczyli w warsztatach „5 senses”, poznając silę i znaczenie zmysłów w codziennym świecie. Były też warsztaty z okazji Wielkanocy, połączone z poszukiwaniem ukrytych jajek (ester egg hunt). Przygotowywaliśmy niespodzianki z okazji Dnia Matki i oczywiście obchodziliśmy uroczyście (i bardzo radośnie) Dzień Dziecka – z przeciąganiem liny i skakaniem w workach.
Koniec roku szkolnego nadszedł niespodziewanie szybko. Uroczyście pożegnaliśmy go ze wszystkim uczniami tym razem w sali Ośrodka Dokształcania Nauczycieli.

ROK SZKOLNY 2011-2012

Ten rok przyniósł pełne obłożenie wszystkich naszych szkół. Nasze własne placówki
warszawskie, bez szkół licencyjnych uczyły ponad 500 uczniów i zatrudniały 25 lektorów.
Potrzebowaliśmy również dodatkowego wsparcia w dziale administracyjnym.
Jest to również rok otwarcia placówki licencyjnej na Gocławiu, która do dziś mieści się przy ul. Umińskiego.
Nasza szkoła na Wawrze doczekała się też poszerzenia o kolejną salę lekcyjną, a współpraca z przedszkolami kwitła.
Po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy słownik
obrazkowy. Rodziców uczyliśmy jak pracować z dzieckiem w domu nad językiem obcym, a z młodzieżą dzieliliśmy się wiedzą na temat szybkiego zapamiętywania słówek.
Na konto tego roku możemy również zapisać uruchomienie kolejnej destynacji wakacyjnej. Dzieci wyjechały z nami nad piękny Bałtyk do miejscowości Łazy, gdzie spędzały czas pod języka angielskiego i aikido.

ROK SZKOLNY 2011-2012 W EŁKU

Rok szkolny 2011 – 2012 rozpoczęliśmy w dwóch szkołach. Oznaczało to oczywiście więcej uczniów, więcej obowiązków i pewnie więcej wpadek niż do tej pory 😉 ale daliśmy radę.
Pierwszym sprawdzianem dla całej naszej kadry były oczywiście obchody święta Halloween. Było głośno, kolorowo i wybuchowo. Ulubioną zabawą na dłużej pozostało na pewno pękanie baloników 😉
Przed końcem roku wpadliśmy z kolei na pomysł napisania listu do św. Mikołaja. Na wielkiej kartce papieru przykleiliśmy zdjęcia wszystkich naszych Uczniów i Lektorek, opatrzyliśmy całość podpisami i… wysłaliśmy do Finlandii, do Rovaniemi. List musiał zrobić wielkie wrażenie na Mikołaju, bo jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia listonosz przyniósł nam odpowiedź 🙂
W nowym roku kalendarzowym przygotowaliśmy dla naszych Uczniów wielką niespodziankę. Zaprosiliśmy do Ełku Richi-ego, rodowitego Irlandczyka, który uczył na tańca irlandzkiego. Poznaliśmy przy okazji kilka opowieści o Irlandii, dowiedzieliśmy się skąd wziął się kilt i co prawdziwi Irlandczycy (i Szkoci, rzecz jasna) noszą pod kiltem 🙂
W marcu mieliśmy okazję połamać odrobinę języki na zajęciach specjalnych poświęconych angielskim łamańcom językowym. Okazało się, że angielskie tounge twisters nie są prostsze od polskiego baba bada baobaby…
Nie mogło zabraknąć w naszej szkole również uroczystych obchodów Dnia Św. Patryka. Było bardzo zielono 🙂
Tradycyjnie jak co roku koniec roku szkolnego zaskoczył nas. Nadszedł szybko i bez ostrzeżenia.  Ponownie skorzystaliśmy z gościnności Ośrodka Dokształcania Nauczycieli by pomieścić wszystkich Uczniów i Rodziców na uroczystym zakończeniu roku szkolnego.

ROK SZKOLNY 2012-2013

To już 10-ty, okrągły rok działalności. Pora na małe podsumowanie:
– Współpracujemy z 10 przedszkolami.
– Reprezentujemy już w sumie 6 szkół
– Pracuje z nami blisko 40 lektorów.
– Administrację prowadzi 10 osób.
Jest to również rok, w którym rozpoczynamy pracę nad programem autorskim. Jego głównym założeniem jest skierowanie zdobywania wiedzy na  jak najbardziej praktyczne tory. Opracowujemy własne pomoce naukowe, przygotowane zupełnie według naszego pomysłu.
Na polu egzaminów PTE egzaminujemy rekordową ilość naszych uczniów – 70 dzieci. Co więcej stajemy się  pionierami na skalę europejską w kwestii wprowadzenia Pearson Test of English do przedszkoli językowych. Pierwsza grupa 5-6 latków, prowadzona w przedszkolu przez naszych lektorów, zdaje z powodzeniem poziom Firstwords!

Tymczasem w Ełku…

Rok szkolny 2012 – 2013 dla naszych szkół w Ełku był szczególnie ważny – był to piąty rok działalności. Cały rok postanowiliśmy poświęcić Szkocji – poznając na warsztatach święta i zwyczaje Szkotów.
Dlatego też z naszymi Uczniami obchodziliśmy dzień Św. Andrzeja, patrona Szkocji. Piekliśmy też świąteczne ciasteczka shortbread – tradycyjny świąteczny deser Szkotów.
Nasi Uczniowie mieli też możliwość poznania szkockich legend – o potworze z Loch Ness i o piesku Bobbym.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego połączyliśmy z obchodami 5 lecia istnienia naszych Szkół w Ełku. Był oczywiście tort (a nawet dwa), były prezenty dla uczniów będących z nami od początku istnienia Szkół i było oczywiście zdjęcie grupowe.

ROK SZKOLNY 2013-2014

Prawie już się kończy… 11 lat uczymy dzieci języka angielskiego. Co nowego? Międzynarodowe egzaminy PTE już za nami. Czekamy na wyniki, które powinny być w sierpniu. Program autorski dla dzieci w wieku 3-5 lat jest praktycznie merytorycznie gotowy. Pierwsze, eksperymentalne pomoce są już wykorzystywane przez naszych nauczycieli.
W tym roku, w ramach warsztatów bożonarodzeniowych uczyliśmy się o szkockim Nowym Roku Hogamanay. Przybliżyliśmy też dzieciom irlandzki St. Patrick’s Day, historię rock’n roll’a i gigi oraz muzyki country.
Starsi uczniowie zmierzyli się z czytaniem lektury w języku angielskim, a projekty inspirowane tymi książkami możecie Państwo oglądać w naszej galerii.
Gocławski ośrodek na ul. Umińskiego kończy w tej lokalizacji swoja działalność i od września będzie już rezydował nieopodal w większej siedzibie
Bez wytchnienia pracujemy nad przygotowaniami do zakończenia roku szkolnego. Jak co roku nagrodzimy Perfect Students i Perfect Classes oraz laureatów konkursu na najpiękniejszy słownik obrazkowy, którego 2 edycja została właśnie rozstrzygnięta.